Laurus nobilis - wawrzyn szlachetny

Wawrzyn szlachetny znany jest z wieńców laurowych jak i z liści laurowych zwanych bobkowymi jako przyprawy kuchennej, uprawia się go w krajach śródziemnomorskich na suchych wapiennych glebach.
Wymaga miejsc dobrze oświetlonych, również zimą w okresie spoczynku.
Temperatura w nocy powinna wynosić około 10o C, a w dzień do 20o C, w zimie temperatura powinna wynosić 2- 4o C wtedy przyrosty są silniejsze.
Od późnej wiosny najlepiej wawrzyn wynieść na balkon, taras lub do ogrodu w miejsce osłonięte od silnych wiatrów. Wawrzyn świetnie się czuje i rozwija w ogrodzie zimowym. Wiosną i latem podlewamy regularnie i umiarkowanie, jesienią stopniowo ograniczamy podlewanie a w zimie tylko na tyle żeby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia bryły korzeniowej. Wawrzyn lubi wilgotne powietrze wymaga codziennego spryskiwania miękką wodą. Nawozimy co dwa tygodnie od marca do sierpnia płynną mieszanką nawozów mineralnych. Wymaga podłoża przepuszczalnego. Systematycznie usuwamy zasychające liście. Pędy wawrzynu doskonale znoszą przycinanie. Pod koniec zimy możemy wawrzyn formować nadając kształt kuli lub stożka.